Міста Австрії: Айзенштадт


Місто Айзенштадт (Eisenstadt) може по праву вважатися найменшою провінційної столицею Західної Європи - його населення ледь перевалює за 11 тисяч чоловік.
Розташований всього в 50 км на південний схід від Відня, він став центром федеральної землі в 1921 році, коли історична столиця цих місць - місто Шопрон (Оденбург) - опинився на території Угорщини. Зараз Айзенштадт відомий, перш за все, його асоціацій з композитором Францом Йозефом Гайдном, який прослужив тут композитором і головним капельмейстером при дворі князів Естерхазі (Естергазі-Галанта) майже 30 років.


Пам'ятки
Історичний центр міста лежить навколо площі Domplatz з церквою Домкірхе (XV ст.) Та вулиці Hauptstrasse з її численними старими особняками і ратушею. Але візитною карткою міста є чудовий палацово-парковий комплекс замку Естерхазі www.schloss-esterhazy.at, що підноситься над Esterhazy-Platz в західному кінці Hauptstrasse. Замок був побудований ще в Середньовіччя як потужна фортеця з великими вежами по кутах (пізніше перебудовані у стилі бароко в якусь подобу флігелів) і потім століття за століттям перебудовувався і реконструювався. У результаті вийшло досить дивну споруду - такий собі французький замок з обробкою в неокласичному стилі і з явними національними елементами. Більшість залів тепер використовується як офіси провінційного уряду, але деякі (в тому числі Haydnsaal з його барвистими фресками і портретною галереєю угорських героїв), оранжерея (зараз - виставковий комплекс) і відмінна зелена зона Schlosspark навколо відкриті для відвідування в рамках годинного організованого туру. Династія князів Естерхазі, яка правила містом майже 400 років, взагалі дуже багато зробила для його розвитку - при них були побудовані найкрасивіші архітектурні комплекси міста, з їх допомогою сюди переселилися обширна єврейська та хорватська діаспори, була прокладена залізниця і так далі.


У 100 метрах на захід від палацу починається оточений фрагментами стіни старий квартал Унтерберга, побудований ще в Середньовіччі і протягом багатьох століть колишній домом досить великий єврейської громади. Незважаючи на те, що майже всі євреї були вислані з міста після аншлюсу в 1938 році, п'ять досить характерних вулиць і два кладовища на півночі Esterhazystrasse залишаються більш-менш неушкодженими. А на головній вулиці кварталу Unterbergstrasse все ще видно один з двох кам'яних контрфорсів, до якого кріпилася ланцюг, перегороджує вхід в район на період шаббата. Трохи далі по Unterbergstrasse знаходиться особняк Самсона Вертхаймера (головний фінансовий радник аж трьох габсбургських імператорів XVII-XVIII ст., Перший рабин Айзенштадта і головний рабин всіх угорських євреїв), в якому зараз розмістився досить типовий Австрійський єврейський музей www.ojm.at. На першому поверсі особняка можна побачити приватну синагогу, побудовану на початку XVII століття - одну з небагатьох уцілілих на території окупованих Третім рейхом країн (першими її відвідувачами після звільнення, як вважається, були іудеї з числа червоноармійців - місто до 1955 року перебував у радянській окупаційній зоні ). А особняк іншого багатого єврейського бюргера на розі Unterbergstrasse і Museumgasse був відданий під збори Історичного музею, в якому крім звичайних для такого роду колекцій можна побачити значні римські мозаїки і салон Блауер, переданий музею Ференцом Лістом.


На вулиці Josef-Haydn-Gasse розташувався будинок-музей Гайдна www.haydnhaus.at. Сам композитор прожив тут 22 роки, але колекція музею здебільшого досить стандартна. Більш романтично виглядає Haydn-Krautergarten - також належав Гайдну невеликий садок з альтанкою, розташований на схід від старих міських стін, на Burgerspittalgasse. Неподалік височить і найкрасивіша церква міста - Бергкірхе із мавзолеєм Гайдна (єдиний квиток з Haydn-Krautergarten, 3 євро). Від зовнішнього боку церкви сходи ведуть до маленької церкви і турнікета, за якими починається лабіринт гротів і мініатюрних каплиць, побудованих в 1705-1744 роках для ілюстрації канонічного сюжету Страстей Христових. Також варто відвідати францисканську церква (1625 р.) з склепом сім'ї Естерхазі, міську ратушу, колоритний Музей пожежної команди, а також церкви Кальварінбергкірхе і Святого Мартіна.

Навколо міста
У 20 км на північний захід від Айзенштадта лежить селище Форхтенштайн (Forchtenstein), головне надбання якого становить однойменний замок www.esterhazy.at / burg-forchtenstein. Навіть у прикордонному районі, відомому своїми численними замками, Форхтенштайн стоїть дещо окремо - заснований в XIV столітті, він займає абсолютно неприступне положення, видершись на скельний масив Розалінгебірге, звідки добре проглядаються степові райони на сході. Це єдина фортеця в колишній західній Угорщині, яка не була захоплена турками в 1680-х. Але саме неприступність і прислужилася замку погану славу - добиратися сюди було незручно і тоді, коли турецька загроза відступила, князі Естерхазі стали використовувати його як арсенал, а з 1815 року - як музей. Зараз тут зберігається одна з кращих колекцій зброї (Waffensammlung) в країні, що збиралася аж з 1622 року, а в зборах Schatzkammer виставляються скарби княжого роду.

Детальніше: http://guide.travel.ru